top of page

Rakousko - Nationalpark - Camping Grossglockner


Za devatero rakouskými tunely, třiceti třítisícovými horami a za poslední zatáčkou vysokohorské alpské silnice Hochalpenstraße, se ve vesnici Heiligenblut nachází místo stvořené pro kempování v horách. Pokud vám počasí, technický stav a zkušenosti dovolí se dostat až sem, do centra Horních Taur, z vrchního patra kempovací louky získáte panoramatický výhled na protější kostel sv. Vincence, také lanovku na vrch Schareck a za jasné oblohy dobře uvidíte nejvyšší horu Rakouska, majestátný Grossglockner. Kemp je dobrým výchozím místem pro horolezce, vášnivé cyklisty s dobrou fyzičkou a samozřejmě pro aktivní lidi všech věků a rodiny s dětmi.

Pobyt v kempu jsme nahlásili panu domácímu předem telefonicky, ale ani nám v létě místo nerezervoval, protože nám milým hlasem slíbil, že pro nás v tuto roční dobu místo najde i s velkým karavanem – a také to tak bylo. Příjezd si dobře naplánujte, protože poslední etapa cesty po silnici Hochalpenstraße vyžaduje s obytkou nebo karavanem opatrnost. Posledních 30 kilometrů silnice je zpoplatněno a silnice je navíc otevřená pro provoz jen ve dne. Kvůli velkému převýšení se vyplatí včas přeřadit na manuál a z kopce brzdit motorem, ať neuvaříte brzdy. Na mnoha místech jsou zastávky na vyhlídku nebo svačinu, tak počítejte s tím, že tu strávíte klidně 2 hodiny.


Epická cesta pro nás stála rozhodně za to. Objevili jsme díky ní navíc místo, kam se budeme rádi a často vracet. Kemp Nationalpark-Camping Grossglockner patří k tomu nejlepšímu, co jsme na cestách Evropou doposud navštívili.


Webové stránky kempu najdete: https://www.nationalpark-camping.at/


Jak se nám v kempu líbilo a co je na něm úplně nejlepší? Koukněte na video:O kempu

Kvůli oblíbenosti kempu doporučujeme volat předem a informovat se vždy raději o volných místech. I kdyby zbývalo poslední, určitě bych sem za dobrého počasí vyrazil. Po příjezdu ke kempu vyskočte a vyrazte se registrovat na recepci. Dostanete dřevěnou visačku s číslem a následně si sami přímo se svým karavanem vyberete, kde si rozložíte svůj dočasný domov. Kemp sestává ze spodní a horní louky. Na horní louce se nám při naší návštěvě líbilo o trochu více. Měli jsme lepší výhled a také, když nám v noci zapršelo, nezůstávaly na trávníku louže. Umím si představit, že za větru a ledu by se výhody mohly snadno obrátit.


Okolní příroda přichystala dokonalou kulisu pro pár dní akční dovolené ve všech ročních obdobích. Travnatá stanoviště nejsou nijak ohraničena, je to tady víc free. Kemp má výbornou polohu. Snadno se z něj dostanete na nákup do vesnice, na výlet na horských kolech nebo pěšky. Na většinu výletů jsme se ale stejně chtěli trochu přiblížit autem, takže se nám zase prokázala výhoda přívěsu pro rodiny s dětmi, protože ho prostě odpojíte, vytvoříte si domov a máte volné auto.


Hlavní devizou kempu je sehraný tým – majitele kempu Josefa a jeho paní Sabine. Ačkoliv se ani jeden moc nezastaví, výborně vaří a vytváří tu skvělou atmosféru pro hosty z celého světa. Josef procestoval celý svět, řadu let strávil v USA a v kempu tak cítíte přátelskou kosmopolitní atmosféru.


Vybavení kempu

Stanoviště nejsou vzájemně nijak oddělena, jsou to velké krásné louky s perfektním trávníkem a nezapomenutelnými výhledy.


Elektrické přípojky a světla jsou k dispozici v celém kempu, jen si vezměte vlastní prodlužovačku nebo dvě, ať si elektřinu můžete natáhnout až ke svému stanovišti. Vodu si můžete nosit v konvi nebo si jí u sanitární budovy načerpat přímo do nádrže.


Zázemí kempu

Sanitární budovy jsou vybudovány v jednoduchém, horském stylu. Očekávejte dostatečné kapacity a perfektní čistotu, na druhou stranu – je to horský kemp pro sportovce, takže žádný přehnaný luxus.

V kempu najdete vše potřebné na letní, jarní i zimní kempování. Je tu dost toalet, umyvadel, sprchy s dostatkem teplé vody, je tu také umývárna a pračky, sušárna, lyžárna, apod.

Na recepci kempu si můžete denně koupit čerstvá vejce na ranní smaženici. Do obchodu si skočte do vesnice, je to zkratkou kolem kostela pár minut pěšky a obchod je výborně zásobený.


Vyžití pro děti

V kempu je pro děti bezpečno, menší děti tu najdou houpačky a pískoviště blízko recepce. Jádrem jejich zábavy budou výlety.


 

Nejkrásnější výlety a tipy v okolíZa vodopády a rýžování zlata

Řemeslo rýžování patřilo po dlouhá léta k základní formě obživy místních lidí. Můžete si užít krásný výlet za vodopády s odbočkou na rýžoviště a zkusit svoje štěstí. Vyfasujete všechno, co k tomu potřebujete.


Výlet za svišti v okolí Grossglockneru

Odbočkou z Hochalpenstrasse směrem na Grossglockner zaručeně objevíte místa, kde se vyskytují svišti. Zpomalte, otevřete okýnka a až uslyšíte charakteristické pískání, někde bezpečně zaparkujte a vydejte se po stopách svišťů s fotoaparátem. U nás zabodoval Kubík, který sviště spatřil z kilometrové dálky.


Lanovkou na Schareck

Určitě si nenechejte ujít tento výlet – nahoru lanovkou a nahoře buď krátká procházka nebo sestup do údolí. Po cestě zpět do Heiligenblutu můžete opatrně prozkoumat skály na dolním toku potoka.


Natura Mystika a vodopád Gossnitz

Pár kilometrů po rovince západně od Heiligenblutu se nachází naučný přírodní park připomínající krásu přírody pro děti.


 

Kulinářské tipy


Po výletu můžeme s klidným svědomím doporučit restauraci přímo v kempu. Majitelé nabízejí večeře, ovšem v závislosti na sezóně, tak se vždy musíte domluvit a rezervovat si místo. Přišli jsme na chuť typickému Alpskému řízku s bramborem – a pozor 😊 – tentokrát s brusinkami. Kromě výborného jídla jsme si našli i čas na povídání s majiteli, kteří jsou mimořádně milí lidé. Bylo nám tu tak fajn, že jsme sem chodili prakticky každý večer a vůbec už jsme nechtěli nikde jinde nic jiného hledat.


 988 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

コメント


bottom of page